Rusza Regionalne obserwatorium procesu transformacji ROPT
Założenia projektu
Projekt polega na wsparciu i usprawnieniu zarządzania procesem transformacji społeczno-gospodarczej regionu. Jego głównym celem jest:
- gromadzenie i rozpowszechnianie wiedzy na temat procesów społeczno-gospodarczych zachodzących w regionie, skutecznych działań i narzędzi transformacyjnych, innowacyjnych technologii wspierających proces dywersyfikacji w stronę zielonej cyfrowej gospodarki,
- promowanie ramowych kierunków reorientacji zawodowej w obszarach regionalnych inteligentnych specjalizacji poprzez inicjowanie współpracy partnerów lokalnych z obszarów podlegających transformacji społeczno-gospodarczej oraz jednostek badawczo-rozwojowych z podmiotami gospodarczymi.
ROPT powstał w odpowiedzi na potrzebę wsparcia zarządzania procesem transformacji społeczno-gospodarczej, w tym w szczególności prowadzenia dialogu w kierunku łagodzenia skutków likwidacji kopalń i outplacementu oraz procesu zmiany gospodarczej w kierunku zielonej cyfrowej gospodarki, a także promowanie ramowych kierunków reorientacji zawodowej w obszarach regionalnych inteligentnych specjalizacji.
Liderem projektu jest Województwo Śląskie.
Całkowita wartość Projektu wynosi 1 606 855,65 PLN.
Współfinansowanie ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 1 497 463,96 PLN.
Projekt jest realizowany w partnerstwie z przedstawicielami:
- środowiska naukowego – Głównym Instytutem Górnictwa (GIG),
- organizacji pracodawców/ samorządów gospodarczych – Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową (GIPH),
- organizacji pracowniczych – Związkiem Zawodowym Górników w Polsce (ZZG).
Czas trwania projektu to IV 2022 – X 2023.
Zadania w projekcie
Projekt zakłada realizację zadań w ramach 3 modułów:
- badawczego,
- partycypacyjnego,
- implementacyjnego
W ramach modułu badawczego (realizowanego przez GIG i ZZG) zaplanowano następujące badania:
Dla ZZG:
- Oczekiwania pracowników kopalń i firm okołogórniczych wobec oferty outplacementowej
w związku z planowaną dekarbonizacją; - Wizja i plany głównych interesariuszy wobec wyzwań dekarbonizacji regionu;
- Rola liderów związkowych w procesie zmian wyznaczonych przez transformację polskiego górnictwa;
- Postawy pracowników kopalń i firm okołogórniczych wobec zmian ich aktywności i kariery zawodowej.
Dla GIG:
- Przewidywanie przyszłych umiejętności a wewnętrzny potencjał przedsiębiorców;
- Wpływ zamknięcia zakładów górniczych na lokalne otoczenie m.in. przedsiębiorców, rynek pracy;
- Włączanie interesariuszy w dialog społeczny w procesie zamykania zakładu górniczego w celu zmniejszenia możliwości występowania konfliktów społecznych;
- Przewidywanie i łagodzenie możliwości wystąpienia negatywnych skutków społecznych związanych z procesem zamykania kopalń i ochrony pracowników przed zwolnieniem.
Ponadto GIG w ramach modułu badawczego przygotuje raport zbiorczy pod nazwą Bilans Strategiczny dla priorytetów sprawiedliwej transformacji województwa śląskiego.
W ramach modułu partycypacyjnego (realizowanego przez Lidera i GIPH) zaplanowano organizację:
- warsztatów rozwoju społeczno-gospodarczego,
- warsztatów innowacyjnych dla przedsiębiorców, wynalazców i pionierów nowych technologii, dotyczących rozwoju regionalnych inteligentnych specjalizacji,
- seminariów w podregionach górniczych,
- regionalnej konferencji podsumowującej.
Celem warsztatów rozwoju społeczno-gospodarczego dla społeczności lokalnych jest wypracowanie rozwiązań społeczno-gospodarczych w zakresie transformacji (propozycji projektów) z udziałem m.in. środowisk lokalnych, instytucji otoczenia biznesu oraz firm sektora OZE. Warsztaty mają przyczynić się do zidentyfikowania roli społeczności lokalnej w procesie transformacji, jej aktywizacji, wzmocnienia poczucia przynależności do miejsca i lokalnych wartości oraz budowania poczucia sprawczości na rzecz sprawiedliwej transformacji społeczno-gospodarczej.
Celem warsztatów innowacyjnych dla przedsiębiorców, wynalazców i pionierów nowych technologii dotyczących rozwoju regionalnych inteligentnych specjalizacji jest stworzenie bazy innowacyjnych rozwiązań technologicznych z zakresu transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej. Wypracowane rozwiązania technologiczne będą stanowiły podstawę dalszych prac analitycznych w ramach projektu pod kątem wykorzystania ich we wdrażaniu programów na rzecz sprawiedliwej transformacji. W warsztatach wezmą udział m.in. przedsiębiorcy, pracodawcy, przedstawiciele instytutów badawczych, parków naukowo-technologicznych i uczelni.
Celem seminariów w podregionach jest inicjowanie i animowanie dyskusji i wymiany wiedzy na temat procesów społeczno-gospodarczych zachodzących w podregionach górniczych, w tym przegląd wyzwań i problemów z nią związanych oraz wskazanie skutecznych działań i narzędzi transformacyjnych.
Konferencja podsumowująca będzie okazją do przeglądu aktualności celów, kierunków i działań w ramach prowadzonego procesu transformacji w województwie śląskim.
Z kolei moduł implementacyjny (realizowany przez Lidera) zakłada:
- opracowanie pełnej bazy interesariuszy sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim,
- monitorowanie działań i projektów w obszarze sprawiedliwej transformacji wraz
z wypracowaniem rekomendacji wdrożeniowych; - analiza wniosków z badań i ich stosowne uwzględnienie w realizacji procesu transformacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego;
- organizowanie wizyt studyjnych w regionach węglowych;
- organizowanie posiedzeń Komitetu Sterującego (KS) i innych spotkań.