Podsumowanie działań w projekcie ROPT 2.0 – PAŹDZIERNIK 2024
Miesiąc październik obfitował w wiele wydarzeń poświęconych procesowi transformacji w naszym regionie. Na spotkaniach organizowanych w projekcie Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 gościli m.in. przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pozarządowych, pracownicy zakładów górniczych i okołogórniczych oraz przedsiębiorcy.
II POSIEDZENIE KOMITETU STERUJĄCEGO ROPT 2.0
Kiedy: 4 października 2024 r.
Gdzie: w siedzibie Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE S.A w Sosnowcu
W trakcie kolejnego Komitetu Sterującego projektu pt. Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0) omówiono kwestie związane m.in. z:
- postępem w realizacji poszczególnych zadań w projekcie,
- sprawozdawczością i monitorowaniem działań i wydatków w projekcie,
- działaniami informacyjno-promocyjnymi,
- organizacją konferencji pn.: „Śląskie Forum Sprawiedliwej Transformacji”.
DWA WARSZTATY LOKALNE W GMINACH GÓRNICZYCH
POROZUMIENIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH „KADRA”
Kiedy: 11 i 29 października 2024 r.
Gdzie: Chełm Śląski oraz Bytom
Planowanych jest siedem warsztatów lokalnych w gminach górniczych, których celem jest budowanie akceptacji społecznej w środowisku najbardziej narażonym na skutki dekarbonizacji w województwie śląskim.
W trakcie warsztatów omawiane są możliwości, jakie niesie za sobą transformacja energetyczna i społeczno-gospodarcza oraz dobre praktyki zarówno z kraju, jak i zza granicy. Przekazywane są również informacje o źródłach finansowania ze środków Unii Europejskiej działań, które mają wesprzeć łagodzenie wpływu transformacji na pracowników zakładów przemysłowych oraz mieszkańców gmin górniczych.
Warsztaty koncentrują się na zagadnieniach:
- podnoszących wiedzę i świadomość jego uczestniczek/ów oraz wzmacniających ich zaangażowanie
- budujących odporne społeczności,
- wzmacniających lokalne sieci współpracy między stronami procesu transformacji.
Warsztaty promują partycypacyjny model prowadzenia sprawiedliwej transformacji w gminach górniczych województwa śląskiego.
SPOTKANIE SIECIUJĄCE DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
POLSKA ZIELONA SIEĆ
Kiedy: 16 października 2024 r.
Gdzie: Tychy
Tematem spotkania było pn. "Kto założy zielony kołnierzyk i komu w nim do twarzy? Rozwój zielonych kompetencji w województwie śląskim". Rozmawiano o nowych perspektywach rozwoju zawodowego i zmieniającego się rynku pracy dekarbonizującej się gospodarki województwa śląskiego. Podczas spotkania stworzono przestrzeń wymiany myśli oraz wzajemnego inspirowania się przez pracowników i działaczy organizacji pozarządowych podejmujących temat Sprawiedliwej Transformacji podregionów górniczych województwa śląskiego.
WNIOSKI/REZULTATY:
- ograniczona wiedza na temat sprawiedliwej transformacji wśród mieszkańców, w szczególności w mniejszych i odległych miejscowościach,
- trudność w dotarciu do osób z mniejszą świadomością ekologiczną z uwagi na trudność przekazów,
- brak środków na działania dla grup najbardziej wrażliwych,
- izolacja społeczna i brak pomysłów na spędzanie czasu np. seniorzy.
WARSZTAT EDUKACYJNY
ZWIĄZEK ZAWODOWY GÓRNIKÓW W POLSCE
Kiedy: 17-18 października 2024 r.
Gdzie: Węgierska Górka
Związek Zawodowy Górników w Polsce zorganizował warsztat pn. "„Organizacja związkowa w dobie zmian transformacji energetycznej województwa śląskiego", w którym wzięli udział m.in. liderzy górniczych związków zawodowych, kopalń oraz firm okołogórniczych. Celem spotkania warsztatowego było zidentyfikowanie zagrożeń w kontekście zachodzących zmian w sektorze energetycznym województwa śląskiego, ich przeciwdziałanie, a także określenie możliwości i ról organizacji związkowych.
WNIOSKI/REZULTATY:
- zwiększenie świadomości o zmianach i możliwościach jakie niesie dekarbonizacja,
- uświadomienie sobie różnic organizacyjnych pomiędzy poszczególnymi zakładami górniczymi,
- podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej funkcjonowania organizacji związkowych w tak dynamicznie zmieniającej się lokalnej rzeczywistości.
WARSZTATY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
KATOWICKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA
Kiedy: 22 października 2024 r.
Gdzie: Żory
Tematem warsztatów edukacyjnych dla przedsiębiorców była "Zielona zmiana w praktyce - zrównoważony rozwój w działalności firmy". W trakcie spotkania poruszono zagadnienia związane z ESG, tj. kwestiami środowiskowymi (E), społecznymi (S) i z zakresu ładu korporacyjnego (G). Warsztaty miały na celu przygotowanie przedsiębiorców do zmian związanych m.in. z:
- optymalizacją ekonomiczną i ekologiczną,
- gospodarką o obiegu zamkniętym,
- odnawialnymi źródłami energii,
- możliwości finansowania zielonych inwestycji.
WNIOSKI/REZULTATY:
- zwiększenie świadomości o „zielonych” zmianach i zrównoważonym rozwoju w gospodarce,
- przygotowanie do nowych wyzwań i strategii zrównoważonego rozwoju i CSR,
- potrzeba bieżącego informowania przedsiębiorców o programach oferujących dofinansowanie dla przedsiębiorstw w zakresie ESG, GOZ i OZE.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia i spotkania organizowane w ramach Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0)!
Więcej informacji o projekcie ROPT 2.0 znajdziesz tutaj.