Nowa Grupa Robocza w ramach Platformy Sprawiedliwej Transformacji. Aplikuj już teraz!
Platforma Sprawiedliwej Transformacji w ramach Komisji Europejskiej zaprasza do udziału w Grupie Roboczej ds. przyszłości sprawiedliwej transformacji w Europie.
Czym będzie się zajmować nowa Grupa Robocza?
Platforma Sprawiedliwej Transformacji (JTP) planuje uruchomić w 2025 r. Grupę Roboczą JTP, która zajmie się tematem przyszłości sprawiedliwej transformacji we wszystkich regionach węglowych i wysokoemisyjnych (regionach FST), aby nikogo nie pozostawić w tyle.
Grupa ma skupiać zróżnicowane grono interesariuszy w celu ścisłego monitorowania procesu sprawiedliwej transformacji, dzielenia się informacjami i kompetencjami oraz formułowania zaleceń dotyczących wdrażania projektów z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) związanych z ich obszarem kompetencji.
Grupa Robocza ds. przyszłości sprawiedliwej transformacji w Europie stworzy warunki, w których interesariusze sprawiedliwej transformacji z różnych środowisk będą mogli wnieść swój wkład w unijną dyskusję na temat przyszłej polityki związanej ze sprawiedliwą transformacją i powiązanych z nią instrumentach finansowania. Misją tej Grupy Roboczej będzie wspieranie w dostosowaniu kolejnego etapu wdrażania polityki sprawiedliwej transformacji do realiów jakie panują w poszczególnych regionach.
Grupa Robocza zostanie powołana na okres około dwóch lat (do końca 2026 roku) i będzie spotykać się regularnie, zarówno osobiście, jak i online.
Kto może aplikować?
- Władze publiczne na szczeblu centralnym;
- Władze lokalne i regionalne;
- Stowarzyszenia reprezentujące władze regionalne, lokalne, miejskie i inne władze publiczne;
- Organizacje reprezentujące partnerów gospodarczych i społecznych, w szczególności związki zawodowe;
- Organy reprezentujące społeczeństwo obywatelskie, takie jak organizacje pozarządowe, organizacje młodzieżowe.
Dlaczego warto dołączyć do Grupy?
To świetna okazja do:
- dzielenia się i wymieniania pomysłami, doświadczeniami, najlepszymi praktykami oraz wyzwaniami i obawami związanymi ze sprawiedliwą transformacją;
- do uczenia się od innych interesariuszy oraz innych regionów w transformacji;
- bycia na bieżąco z informacjami o trwających dyskusjach na szczeblu unijnym na temat przyszłej polityki sprawiedliwej transformacji oraz powiązanymi z nią instrumentami finansowania;
- spotykania się oraz nawiązywania kontaktów z zainteresowanymi sprawiedliwą transformacją stronami z regionów w całej Europie;
- budowania sieci współpracy w zakresie sprawiedliwej transformacji;
- poszukiwania wspólnych rozwiązań dla wąskich gardeł we wdrażaniu sprawiedliwej transformacji;
- monitorowania wdrażania FST w różnych sektorach i grupach interesariuszy;
- identyfikowania dobrych praktyk i opracowywania rozwiązań i narzędzi w celu sprostania wspólnym wyzwaniom i kwestiom przekrojowym w regionach FST;
- otrzymywania, dostosowanego do potrzeb, wsparcia we wdrażaniu pomysłów i rozwiązań;
- rozpowszechniania i promowania wiedzy oraz rozwiązań w zakresie sprawiedliwej transformacji w swoim regionie;
- uczestniczenia w konferencjach i wydarzeniach związanych ze sprawiedliwą transformacją.
Jak się zgłosić?
Grupa Robocza ds. przyszłości sprawiedliwej transformacji będzie się składać z dwóch kręgów uczestników.
PIERWSZY KRĄG
W jego skład wejdzie maksymalnie dwudziestu przedstawicieli interesariuszy, którzy będą stanowić głównych członków grupy, oczekuje się od tych osób aktywnego udziału w spotkaniach grupy roboczej i współpracy w pracach grupy przez cały dwuletni okres jej funkcjonowania.
Zainteresowane strony, kwalifikujące się do udziału, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie wniosku do dnia 15 stycznia 2025 r. do godz. 23:00 czasu środkowoeuropejskiego.
DRUGI KRĄG
Ten krąg będzie składał się maksymalnie z sześćdziesięciu bliskich obserwatorów, którzy będą śledzić pracę i postępy Grupy Roboczej. Wezmą udział w dwóch planowanych konsultacjach, będą regularnie informowani o działaniach Grupy oraz mają możliwość zaangażowania się ad hoc w konkretne prace i spotkania.
Zainteresowane strony, kwalifikujące się do udziału, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie wniosku do dnia 15 stycznia 2025 r. do godz. 23:00 czasu środkowoeuropejskiego.
Uczestnictwo w Grupach Roboczych JTP jest dobrowolne i nie jest wynagradzane.
Dodatkowe informacje
Więcej informacji na temat zakresu i działań grup roboczych Platformy Sprawiedliwej Transformacji, procedury i kryteriów wyboru oraz kryteriów kwalifikowalności znajdziecie w tym linku.