Jaka przyszłość nas czeka? – zielony rozwój województwa śląskiego do 2030 r.

Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne
Zapraszamy do udziału w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym pt. "Jaka przyszłość nas czeka? – zielony rozwój województwa śląskiego do 2030 r."

Pracujesz, mieszkasz lub uczysz się w województwie śląskim?
Martwisz się o to, co będzie po zamknięciu kopalń?
Chcesz dobrej przyszłości dla siebie lub twoich dzieci?
Masz własny pomysł na zmiany?
Nie pozwól, aby decyzje o rozwoju twojego regionu zapadały bez Ciebie i weź udział w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym, które odbędzie się online 23 czerwca 2022 r.

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz Fundacją "Rzecz Społeczna" zapraszają wszystkie mieszkanki i mieszkańców regionu oraz zainteresowanych jego losem do udziału w:

Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym
na temat przyszłości województwa w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej.

Wasz głos jest dla nas niezwykle ważny w tym przełomowym momencie!

Wysłuchanie online odbędzie się 23 czerwca 2022 r. w godz. 10.00-15.00.

To czas tylko dla Ciebie!

Podczas wysłuchania możesz wyrazić swoje opinie i obawy na temat przyszłości województwa śląskiego oraz przedstawić własne pomysły, marzenia czy wizje.

W wysłuchaniu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości.

Aby wziąć udział w wysłuchaniu należy się zarejestrować poprzez formularz zgłoszeniowy do 21 czerwca 2022 r. godz. 10:00.

Tematyka

Tematem wysłuchania będzie wizja rozwoju województwa śląskiego do 2030 roku w trakcie "odchodzenia od węgla". To bardzo złożony temat – węgiel stanowił bowiem nie tylko istotnie źródło dochodu, ale był także elementem stylu życia, lokalnej dumy czy regionalnej tożsamości.

Tym ważniejsze jest, aby transformacja w regionie odbywała się w mądry, przejrzysty i sprawiedliwy sposób, uwzględniający potrzeby środowiska naturalnego, gospodarki, ale przede wszystkim interesy mieszkańców i mieszkanek regionu.

Ta dyskusja nie może odbyć się bez Twojego udziału! Twój głos jest niezbędny, aby nadać kierunek zmianom i skutecznie zadbać nie tylko o losy regionu, ale również przyszłość swoją oraz swoich dzieci.

W wysłuchaniu można wziąć udział jako:

  • "mówca" – wyrażając krótko swoją opinię
    lub
  • "widz" – biorąc udział bez zabierania głosu.

Do przygotowania swojej wypowiedzi jako mówca, możesz skorzystać z dokumentów strategicznych powstałych w regionie, ale nie jest to niezbędne. Można również przygotować swoje wystąpienie na bazie własnej wiedzy i doświadczenia.

Twój głos będzie pomocny przy wdrażaniu Strategii "Zielone Śląskie 2030" oraz Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, w tym działań i projektów wspieranych w ramach funduszy europejskich 2021-2027.

Więcej informacji o formule wysłuchania publicznego znajdziesz na stronie dot. Sprawiedliwej Transformacji.

Podobne wysłuchanie odbyło się już w styczniu br. w Wielkopolsce Wschodniej i w opinii uczestniczek i uczestników okazało się dużym sukcesem.

Dokumenty

Rekomendowane dokumenty, które mogą być pomocnym materiałem wyjściowym do zabrania głosu to:

Kontakt

Kontakt dla mediów: alina@zielonasiec.pl

Kontakt dla uczestniczek i uczestników wysłuchania:

Wysłuchania są częścią projektu "RegENERate:Mobilising Regions for Energetic Re-development and Transformative NECPs" realizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Life.