Jaka przyszłość nas czeka? – zielony rozwój województwa śląskiego do 2030 r.
Pracujesz, mieszkasz lub uczysz się w województwie śląskim?
Martwisz się o to, co będzie po zamknięciu kopalń?
Chcesz dobrej przyszłości dla siebie lub twoich dzieci?
Masz własny pomysł na zmiany?
Nie pozwól, aby decyzje o rozwoju twojego regionu zapadały bez Ciebie i weź udział w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym, które odbędzie się online 23 czerwca 2022 r.
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz Fundacją "Rzecz Społeczna" zapraszają wszystkie mieszkanki i mieszkańców regionu oraz zainteresowanych jego losem do udziału w:
Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym
na temat przyszłości województwa w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej.
Wasz głos jest dla nas niezwykle ważny w tym przełomowym momencie!
To czas tylko dla Ciebie!
Podczas wysłuchania możesz wyrazić swoje opinie i obawy na temat przyszłości województwa śląskiego oraz przedstawić własne pomysły, marzenia czy wizje.
W wysłuchaniu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości.
Aby wziąć udział w wysłuchaniu należy się zarejestrować poprzez formularz zgłoszeniowy do 21 czerwca 2022 r. godz. 10:00.
Tematyka
Tematem wysłuchania będzie wizja rozwoju województwa śląskiego do 2030 roku w trakcie "odchodzenia od węgla". To bardzo złożony temat – węgiel stanowił bowiem nie tylko istotnie źródło dochodu, ale był także elementem stylu życia, lokalnej dumy czy regionalnej tożsamości.
Tym ważniejsze jest, aby transformacja w regionie odbywała się w mądry, przejrzysty i sprawiedliwy sposób, uwzględniający potrzeby środowiska naturalnego, gospodarki, ale przede wszystkim interesy mieszkańców i mieszkanek regionu.
Ta dyskusja nie może odbyć się bez Twojego udziału! Twój głos jest niezbędny, aby nadać kierunek zmianom i skutecznie zadbać nie tylko o losy regionu, ale również przyszłość swoją oraz swoich dzieci.
W wysłuchaniu można wziąć udział jako:
- "mówca" – wyrażając krótko swoją opinię
lub - "widz" – biorąc udział bez zabierania głosu.
Do przygotowania swojej wypowiedzi jako mówca, możesz skorzystać z dokumentów strategicznych powstałych w regionie, ale nie jest to niezbędne. Można również przygotować swoje wystąpienie na bazie własnej wiedzy i doświadczenia.
Twój głos będzie pomocny przy wdrażaniu Strategii "Zielone Śląskie 2030" oraz Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, w tym działań i projektów wspieranych w ramach funduszy europejskich 2021-2027.
Więcej informacji o formule wysłuchania publicznego znajdziesz na stronie dot. Sprawiedliwej Transformacji.
Podobne wysłuchanie odbyło się już w styczniu br. w Wielkopolsce Wschodniej i w opinii uczestniczek i uczestników okazało się dużym sukcesem.
Dokumenty
Rekomendowane dokumenty, które mogą być pomocnym materiałem wyjściowym do zabrania głosu to:
- Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” - Zielone Śląskie (październik 2020), która określa cele i kierunki rozwojowe województwa oraz narzędzia pozwalające na przeprowadzenie istotnych zmian gospodarczych, społecznych i przestrzennych w perspektywie 2030 roku podkreślając rolę transformacji i „zielonego” rozwoju;
- Polityka gospodarki niskoemisyjnej dla województwa śląskiego. Regionalna polityka energetyczna do roku 2030 (grudzień 2020), stanowiąca kierunkowy dokument regionalny w zakresie działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji oraz pożądanego „miksu” energetycznego dla regionu;
- Regionalna Strategia Innowacji Województwa Śląskiego 2030 (czerwiec 2021), określająca cele i działania na rzecz zapewnienia warunków do inicjowania i wdrażania innowacji w obszarach inteligentnych i regionalnych specjalizacji m.in. energetyki oraz zielonej gospodarki;
- Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030 (projekt przyjęty w marcu 2022), który wskazuje kierunki transformacji 7 podregionów województwa śląskiego objętych wsparciem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Kontakt
Kontakt dla mediów: alina@zielonasiec.pl
Kontakt dla uczestniczek i uczestników wysłuchania:
- Stowarzyszenie Polska Zielona Sieć: wydarzenia@sprawiedliwa-transformacja.pl
- Departament Rozwoju Regionalnego UM WSL:
- Anna Dudek: anna.dudek1@slaskie.pl
- Magda Błaszczyk: mblaszczyk@slaskie.pl
Wysłuchania są częścią projektu "RegENERate:Mobilising Regions for Energetic Re-development and Transformative NECPs" realizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Life.
Zobacz również