Warsztat dla członków Komitetu Monitorującego

Wicemarszałek Wojciech Kałuża podczas warsztatu Wicemarszałek Wojciech Kałuża podczas warsztatu

13 kwietnia 2021 r.  miał miejsce warsztat dla członków Komitetu Monitorującego RPO WSL poświęcony Funduszom Europejskim dla Śląskiego 2021-2027 oraz Regionalnemu Planowi Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie odbyło się w formule online. Wzięło w nim udział 105 osób.

Warto przypomnieć, że rolą Komitetu Monitorującego jest monitorowanie realizacji programu operacyjnego, w tym rozpatrywanie i zatwierdzanie wszelkich propozycji Instytucji Zarządzającej dotyczących zmian Programu oraz przedstawianie uwag dotyczących wdrażania i ewaluacji RPO.

Wstęp do debaty

W ramach wprowadzenia do spotkania Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża przedstawił aktualny stan prac nad oboma dokumentami oraz zasygnalizował plany Zarządu Województwa dotyczące negocjacji wysokości środków z Rządem. Podkreślił, że dzisiejsze warsztaty dedykowane są omówieniu zakresu wsparcia z Funduszy Europejskich dla Śląskiego, a także przedstawieniu propozycji Zarządu i skonfrontowaniu ich z potrzebami. Na koniec zachęcił uczestników do zaangażowania i aktywności.

W dalszej części kierownik Referatu programowania i rozwoju Urszula Machlarz przedstawiła syntetyczną prezentację nt. celów Polityki Spójności 2021-2027.

Po niej głos zabrała Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Stefania Koczar-Sikora, która zarysowała kolejne kroki zmierzające do finalnego opracowania i przyjęcia dokumentów.

Wygłoszona prezentacja stała się punktem wyjścia do dyskusji moderowanej przez kierownika Referatu transformacji regionu Dariusza Stankiewicza.

Czas dyskusji

Dyskusja była bardzo ożywiona, a do komentarzy odnosili się na bieżąco pracownicy Referatu programowania i rozwoju. Dyrektor Stefania Koczar-Sikora zwróciła uwagę, że dzisiejsze spotkanie konsultacyjne ma na celu przede wszystkim zebranie uwag i spostrzeżeń uczestników. Nie zawsze możliwe są konkretne odniesienia się na gorąco ze względu na to, że wiele z tych typów projektów pojawia się po raz pierwszy w zakresie wsparcia Funduszy Europejskich, a więc konieczne jest wnikliwe ich zbadanie w celu odniesienia się do poruszonych zagadnień. Natomiast ostateczne podzielenie środków nastąpi dopiero po ustaleniu ze stroną rządową dodatkowych środków w ramach kontraktu programowego, dla którego prowadzone są obecnie ustalenia. . Podkreśliła również, że uwagi w formie pisemnej będą zbierane po wakacjach do bardziej dojrzałych wersji dokumentów, celem obecnych warsztatów jest dyskusja, tak aby włączyć w program wszystkie propozycje, które są możliwe.

Wśród zgłoszonych uwag  do projektów dokumentów pojawiły się m.in.:

  • Poproszono o zbadanie możliwości finansowania w ramach FE SL organizacji OPP o charakterze hospicyjnym, paliatywnym.
  • Zwrócono uwagę na potrzebę zwiększenie budżetu na działania wodno-kanalizacyjne z proponowanych 22 mln euro. Subregion północny został wskazany jako ten z największymi potrzebami w tym aspekcie.

– Adekwatność alokacji zostanie szczegółowo zbadana po ustaleniu finalnych kwot na program.

  • Zgłoszono propozycję wpisania w zakres wsparcia Priorytetu III. Mobilne Śląskie oprócz dróg również obwodnic.

– Wsparcie na obwodnice będzie negocjowane z KE.

  • Kolejna uwaga dotyczyła pochylenia się nad kwestią zagrożenia przeciwpowodziowego, czyli środków na budowę wałów i zabezpieczenia przeciwpowodziowe.
  • Zapytano również o możliwość wsparcia zabezpieczenia przeciw działalności górniczej.
  • Następne pytanie dotyczyło środków na zdrowie z FST, a dokładniej możliwości finansowania świadczeń zdrowotnych – poprzez regionalne programy zdrowotne (RPZ) czy w innej formule.

– Jesteśmy w trakcie ustalania linii demarkacyjnej ze stroną rządową: Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej i Ministerstwem Zdrowia.

  • Pojawiło się pytanie o wsparcie kadr w zakresie zdrowia.

– Szkolenie białych kadr gospodarki będzie wpierane z EFS.

  • Kolejne pytanie dotyczyło wsparcia szkolnictwa wyższego, a dokładnie obecnego działania 1.1. Kluczowa dla regionu infrastruktura badawcza.

– W przypadku wyłaniania projektów badawczo-rozwojowych ścieżka będzie taka sama jak obecnie w RPO WSL 2014-2020.

  • Zwrócono uwagę na problem znacznego niedoboru pielęgniarek i konieczność wsparcia ich edukacji przynajmniej na poziomie średnim.

– Kształcenie kadr medycznych będzie wspierane z poziomu krajowego, ale z uwagi na ważność tego problemu zabiegamy o możliwość wsparcia również ze środków regionalnych. Zasadniczo konieczna zmiana systemowa.

  • Kolejny postulat dotyczył wpisania w zakres wsparcia nie tylko budowy, ale też rozbudowy kanalizacji sanitarnej.
  • Pojawił się głos, że jeśli chodzi o zrównoważony transport miejski, przeznaczono bardzo niską alokację na ten cel w stosunku do przewidzianego szerokiego zakresu wsparcia. Pytanie o możliwość zwiększenia alokacji.
  • Zwrócono uwagę na konieczność doprecyzowania, jaki transport będzie wspierany: czy zeroemisyjny, czy niskoemisyjny.

– Obecnie nie jest to dookreślone, ale należy się spodziewać, że będzie nacisk na tabor zeroemisyjny. Pytanie do uczestników, czy to realne i wykonalne, czy należy starać się jeszcze o środki na tabor niskoemisyjny. Jeden z uczestników zaproponował, żeby wspierać oba rodzaje transportu z preferencją wyższej punktacji na transport zeroemisyjny, a niższej – na niskoemisyjny.

  • Pojawiło się pytanie o wsparcie dróg wojewódzkich, a dokładnie propozycje projektów, które zostały zgłoszone na wcześniejszym etapie – jak wygląda ich ocena, kiedy można się spodziewać wyników?

– Dysponujemy wstępną bazą projektów, w skład której wchodzą projekty już zgłoszone  przez samorządy. Jesteśmy obecnie na etapie wyłonienia wykonawcy opracowania Regionalnego Planu Transportowego. W ramach szeroko zakrojonych prac we współpracy z różnymi gremiami projekty zostaną ocenione według wytycznych ustalonych z MFiPR/KE i powstanie finalna lista projektów, która będzie stanowiła załącznik do tego dokumentu.

  • Ostatnie pytanie dotyczyło tego, jaka będzie rola weryfikacji wniosków Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie co do projektów wod-kan. Padł postulat, by środki na wod-kan były w 100% realizowane w ramach ZIT/RIT.

– Wsparcie inwestycji zintegrowanych jest przewidziane w ramach innych priorytetów, ale nie gospodarki wodno-ściekowej, innymi słowy, wsparcie gospodarki wodno-ściekowej nie jest planowane w instrumencie ZIT. Środki dla ZIT to przede wszystkim środki na zintegrowane planowanie inwestycji. Temat będzie jeszcze omawiany z przedstawicielami subregionów m.in. na kolejnych warsztatach konsultacyjnych.

 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Wicemarszałek Wojciech Kałuża podczas warsztatu Dyskusjaw trakcie warsztatów Prezentacja na warsztatach

Załączniki
Prezentacja z warsztau z KM RPO WSL 2014-2020 [PPT 7,6MB]