Podsumowanie działań w projekcie ROPT 2.0 – WRZESIEŃ 2024

Zdjęcie Kopalni Wujek, w którym utworzono Śląskie Centrum Wolności i Solidarności Źródło: UMWSL

W miesiącu wrześniu ruszyliśmy z powakacyjną energią do organizacji pierwszych form wsparcia w ramach projektu Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0).

Logotypy


Nasi partnerzy Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć oraz Związek Zawodowy Górników w Polsce zorganizowali i przeprowadzili pierwsze warsztaty dla interesariuszy procesu transformacji z województwa śląskiego.


WARSZTATY EDUKACYJNE POLSKIEJ ZIELONEJ SIECI

Kiedy: 11 września 2024 r.

Gdzie: Ruda Śląska

Spotkanie dotyczyło zagospodarowania terenów pogórniczych oraz ich potencjału przyrodniczego. Z uczestnikami spotkania (przedstawicielami m.in. gmin i spółek miejskich) omówiono wyzwania i możliwości wynikające z likwidacji zakładów górniczych oraz kwestie związane z zarządzaniem i administrowaniem tego rodzaju obszarami.

WNIOSKI/REZULTATY:

  • potrzeba zwiększenia świadomości wśród pracowników samorządowych, mieszkańców oraz decydentów na temat zagrożeń związanych z terenami pogórniczymi,
  • wzmocnienie procesu planowania przestrzennego uwzględniającego specyfikację terenów pogórniczych,
  • potrzeba lepszej współpracy z gminami oraz przedsiębiorstwami górniczymi i Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA, w zakresie wymiany informacji, aby dysponować pełnym katalogiem danych o tych terenach.

WARSZTATY EDUKACYJNE ZWIĄZKU ZAWODOWEGO GÓRNIKÓW W POLSCE

Kiedy: 26-27 września 2024 r.

Gdzie: Węgierska Górka

Związek Zawodowy Górników w Polsce zorganizował warsztat pn. "Nowe wyzwania i funkcjonowanie partnerów społecznych z branż podlegających procesowi transformacji energetycznej", w którym wzięli udział m.in. liderzy górniczych związków zawodowych kopalń oraz firm okołogórniczych.

W trakcie warsztatów dyskutowano o kwestiach związanych z transformacją energetyczną. Spotkanie miało dodatkowo na celu zidentyfikowanie wyzwań i możliwości współpracy partnerów społecznych.

WNIOSKI/REZULTATY:

  • uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi transformacji energetycznej, a także z najnowszymi regulacjami prawnymi w tym obszarze,
  • uczestnicy wykazali się podczas warsztatu dużą aktywnością i zaangażowaniem, co świadczy o zainteresowaniu tematem transformacji i potrzebą kontynuacji tego rodzaju wsparcia,
  • zidentyfikowano wyzwania oraz określono kierunki działań w kontekście hipotetycznych sytuacji związanych z transformacją energetyczną,
  • niezbędne są działania zwiększające wiedzę i świadomość partnerów społecznych w zakresie dynamicznie zachodzących zmian w obszarze transformacji energetycznej.

 

Zapraszamy na kolejne wydarzenia i spotkania organizowane w ramach Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0)!

 

Więcej informacji o projekcie ROPT 2.0 znajdziesz tutaj.