Podsumowanie działań w projekcie ROPT 2.0 – LISTOPAD 2024

Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji Źródło: UMWSL

Listopad rozpoczęliśmy szkoląc się, aby móc jak najlepiej realizować powierzone nam zadania. Nasi Partnerzy zorganizowali spotkania związane z adaptacją do zmian klimatu oraz wyzwaniami społecznymi wynikającymi z trwającej transformacji w naszym regionie.


SZKOLENIE ZESPOŁU PROJEKTOWEGO
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Kiedy: 4-5 listopada 2024 r.
Gdzie: Wisła

Celem szkolenia było wzmocnienie kompetencji zespołu projektowego i kadry zaangażowanej w realizację projektu ROPT 2.0 oraz wymiana wiedzy związanej z procesem transformacji społeczno-gospodarczej i środowiskowej. Poruszono tematy związane z:

  • zieloną i cyfrową transformacją,
  • zieloną gospodarką,
  • zarządzaniem terenami pogórniczymi,
  • realizacją zamówień publicznych poniżej 130 tys. zł oraz
  • kwalifikowalnością wydatków w ramach projektów finansowanych z środków unijnych w latach 2021-2027.

 

WARSZTAT EDUKACYJNY
POLSKA ZIELONA SIEĆ

Kiedy: 13 listopada 2024 r.
Gdzie: Rybnik

Tematem spotkania była „Adaptacja miast do zmian klimatu". Omówiono kwestię konieczności wprowadzania rozwiązań adaptacyjnych w miastach w związku ze skutkami zmian klimatycznych. Przedstawiono narzędzia i dobre praktyki możliwe do zastosowania w środowisku miejskim tj. zielone korytarze miejskie, zielone dachy czy ściany.
Spotkanie to miało na celu zwiększyć poziom wiedzy i świadomości wśród interesariuszy procesu transformacji, jak i zainspirować i zachęcić do działania przedstawicieli gmin i miast województwa śląskiego.

 

WARSZTAT EDUKACYJNY
ZWIĄZEK ZAWODOWY GÓRNIKÓW W POLSCE

Kiedy: 14-15 listopad 2024 r.
Gdzie: Węgierska Górka

Związek Zawodowy Górników w Polsce zorganizował warsztat pn. „Wyzwania społeczne w dobie zmian dekarbonizacyjnych" podczas którego omówiono kwestię zmian wynikających z dekarbonizacji przedsiębiorstw branży wydobywczej. Jednocześnie spotkanie miało na celu przygotowanie przedstawicieli organizacji związkowych z zakładów górniczych na reakcje społeczne w związku z trwającymi zmianami.

WNIOSKI

  • Zidentyfikowano szanse i zagrożenia mogące pojawić się w procesie wprowadzania zmian dekarbonizacyjnych w przedsiębiorstwach górniczych oraz wyzwania dla społeczności województwa śląskiego z tego wynikające,
  • Uczestnicy wykazali się zaangażowaniem i aktywnością w trakcie prac warsztatowych, co sprzyjało wymianie doświadczeń i spostrzeżeń oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań.


Zapraszamy na kolejne wydarzenia i spotkania organizowane w ramach Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0)!

Więcej informacji o projekcie ROPT 2.0 znajdziesz tutaj.