Kopalnia Guido (Przebudowa i adaptacja zabytkowej infrastruktury Kopalni Guido w Zabrzu na cele turystyczne i kulturalne)
Beneficjent/podmiot realizujący: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Wartość projektu: 9 665 048,97 PLN
Źródło finansowania: RPO WSL 2007-2013
Zakres projektu: Przedmiotem projektu była rewitalizacja wybranych wyrobisk zlokalizowanych na poziomach 320 oraz 170 Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu wraz z budową infrastruktury towarzyszącej – umożliwiającej obsługę docelowej ilości użytkowników. Zakres prac objętych projektem:
- Adaptacja wyrobisk na poziomie 320 ZKWK Guido na potrzeby utworzenia trasy ekstremalnej.
- Aranżacja poziomu 170 ZKWK Guido wraz ze zmianą jego funkcji.
- Zabudowa zaplecza sanitarnego wraz z systemem odprowadzania ścieków sanitarnych z podziemnych wyrobisk ZKWK Guido.
- Rozbudowa obiektu przy ul 3 Maja na potrzeby obsługi ruchu turystycznego.
- Utworzenie miejsc parkingowych na potrzeby obsługi ruchu turystycznego przy ul. 3 maja.
W weekend 6-7 lipca br. w Kopalni Guido w Zabrzu uroczyście zainaugurowano działalność Strefy K8. Znajdująca się na poziomie 320 metrów pod ziemią Strefa obejmuje między innymi innymi pub, salę koncertową oraz multimedialne sale konferencyjne.
Strefa K8 to nowoczesna strefa kultury, biznesu i rozrywki, zlokalizowana 320 metrów pod powierzchnią ziemi w Kopalni Guido. Tworzą ją cztery potężne komory, które po rewitalizacji ze środków unijnych zyskały zupełnie nowe oblicze.
- Komora Badawcza nr 8 – W tej największej z komór na poziomie 320 Kopalni Guido regularnie odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania integracyjne i imprezy muzyczne, m.in. Nigel Kennedy z projektem Solo and Bach. Jej nazwa, podobnie jak nazwy wszystkich komór w Strefie K8, nawiązuje do historii kopalni, a dokładnie do okresu funkcjonowania kopalni doświadczalnej M-300. Komora może pomieścić max 250 osób. Jest wyposażona w bar i rozsuwaną trybunę na górnej antresoli, która liczy 90 miejsc siedzących. Kameralne oświetlenie i znakomite warunki akustyczne już zdobyły uznanie muzyków tam występujących. Ta przestrzeń stała się miejscem wydarzeń z cyklu „Kultura na Poziomie”, organizowanych regularnie w Kopalni Guido.
- Warsztat Mechaniczny – To komora wykuta w litej skale piaskowej, która wkrótce stanie się multimedialnym sercem kopalni. Komora ta została zaaranżowana przede wszystkim jako przestrzeń do organizacji konferencji. Mieści się tam 96 miejsc siedzących, rozmieszczonych na wzór sali kinowej. Wystrój Warsztatu łączy w sobie użyteczność sali konferencyjnej z miejscem, gdzie dawniej naprawiano wagony i maszyny górnicze. Ściany zachowały swoją surową formę, a smaczku dodają elementy z blachy kortenowskiej, materiału naturalnie pokrywającego się cienką warstwą rdzy. Na początek Kopalnia Guido proponuje organizację szkoleń biznesowych.
- Komora Kompresorów – Miejsce, którego pierwotnym przeznaczeniem było zasilanie sprężonym powietrzem maszyn górniczych, obecnie zaaranżowane na salę bankietową. Stoją w niej potężne maszyny zachowane i czasów działalności kopalni, a wśród nich stuletni kompresor wielkości samochodu ciężarowego i stalowa suwnica, którą można było transportować przedmioty ważące nawet pół tony. Komora została zmodernizowana przede wszystkim z myślą o organizacji konferencji czy spotkań biznesowych. Komora posiada rozbudowane zaplecze gastronomiczne. Uwagę w Komorze Kompresorów przykuwa jej niecodzienne oświetlenie, czyli dziesiątki górniczych lamp żarowych, wiszących ze stropu. Ciekawostką są miejsca siedzące – tworzy je system ław i stołów, wysuwanych wprost z ociosu (ściany) komory.
- Hala Pomp – Najgłębiej położony bar w tej części Europy. Niepowtarzalny klimat gwarantuje surowy, kopalniany wystrój, zachowany dzięki ceglanemu stropowi i ociosom, odsłoniętych w trakcie prac remontowych. W menu Hali Pomp odwiedzający znajdą także dobre piwo i bogatą ofertę przekąsek na ciepło. Już wkrótce będzie dostępna zarówno dla zwiedzających poziom 320, jak i gości zjeżdżających szolą prosto z powierzchni. Dodatkowym atutem jest dostępna przestrzeń, która w razie potrzeby pozwala na zorganizowanie imprezy lub innego wydarzenia nawet dla 150 osób.