Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Beneficjent/podmiot realizujący: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wartość projektu: 77 260 822,05 PLN
Źródło finansowania: RPO WSL 2007-2013
Zakres projektu: Celem projektu było wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Śląskiego – budowa nowoczesnego i funkcjonalnego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, spełniającego standardy europejskie.
Główną funkcją obiektu jest udostępnianie czytelnikom księgozbioru tradycyjnego, czasopism oraz zbiorów multimedialnych. W projekcie zastosowane zostaną najnowsze rozwiązania techniczne i technologie komputerowe. Biblioteka pracować będzie w zintegrowanym systemie opartym na światowych standardach z opcją zdalnego przeszukiwania oraz możliwością rezerwacji zbiorów na odległość. Jej zasoby zostaną umieszczone w Narodowym Uniwersyteckim Katalogu. Nowy budynek umożliwił stworzenie biblioteki „hybrydowej”, udostępniającej równolegle wszelkie dokumenty niezależnie od ich nośnika – książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedia oraz zbiory dostosowane do specjalnych grup użytkowników (niepełnosprawni). Dzięki przyjętym rozwiązaniom biblioteka stanie się również centrum multimedialno-informacyjnym, które wspierać będzie wszelkie potrzeby i aktywności społeczeństwa informacyjnego.
Wolny dostęp do książek, możliwość skorzystania z wielu pracowni, takich jak:
- kserograficzna,
- audiowizualna,
- mikrofilmowa,
- komputerowa.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to przedsięwzięcie, którego celem było wybudowanie oraz uruchomienie nowoczesnej biblioteki naukowej, tak w zakresie udostępniania informacji niezbędnej do realizacji programów studiów obu uczelni, jak i zwiększenia dostępności literatury naukowej w regionie oraz zwiększenia roli Uniwersytetu Śląskiego i Ekonomicznego w międzynarodowych relacjach naukowych.
Studenci korzystający z biblioteki nie muszą zmieniać czytelni w zależności od typu nośnika, na jakim dany dokument jest udostępniany, gdyż CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową - równolegle udostępniane są wszystkie typy dokumentów.
Ponadto, miejsce to jest przeznaczone również dla ogółu społeczeństwa, pełniąc funkcję salonu intelektualnego miasta i regionu, czemu służą znajdujące się w nim: sala konferencyjna i aneks wystawowy.
W nowej bibliotece skróci się czas obsługi administracyjnej czytelnika, oczekiwania na książkę; zwiększy się dostęp do zasobów gromadzonych w formie elektronicznej oraz innego rodzaju zbiorów.
W wyniku realizacji projektu powstał pełny kompleks informacyjno-biblioteczny, który - poza zaspokajaniem potrzeb Uniwersytetu Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach w dziedzinie organizowania warsztatu pracy naukowej i dydaktycznej - spełnia rolę ośrodka informacji naukowej dla administracji publicznej, banków, firm, instytucji finansowych, instytucji naukowo-badawczych, podmiotów gospodarczych, władz lokalnych i regionalnych, innych uczelni i ośrodków akademickich w regionie i kraju, a także dla wszystkich pozostałych, zainteresowanych problematyką biznesu.
Sama biblioteka jest przestrzenią introwertyczną, niemal zupełnie odciętą od zewnętrznego świata, w pokaźnej części wykończoną tym samym co na zewnętrznej elewacji piaskowcem. Równoległa do znajdującego się na parterze korytarza ściana podzieli biblioteczne kondygnacje na dwie części: rozległą część przeznaczoną dla użytkowników biblioteki i dużo węższą część dla pracowników. Wewnętrzne, prostokątne patio wprowadzi wymaganą przepisami ilość światła do przeznaczonych na pracę z książką stref i pomieszczeń. Każde z nich będzie przestrzenią racjonalną i prostopadłościenną - podobnie jak prostopadłościenny będzie cały budynek.
Nowoczesna organizacja przestrzeni CINiBA sprawi, że nowo wybudowane Centrum będzie nie tylko miejscem, gdzie wypożycza się książki, ale przede wszystkim miejscem sprzyjającym uczeniu się.
Cały gmach ma 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Wszystkie półki w bibliotece, na których zmieści się nawet 1,8 mln woluminów, liczą łącznie 54 kilometry.